Najciekawsze Ted Talks o ekonomii behawioralnej w biznesie | Część 1

Słyszałeś/aś o platformie Ted Talks? Zapewne tak. Jest to miejsce z ogromną liczbą ciekawych wykładów na wiele różnych tematów, w tym ekonomii behawioralnej. Jednak większość wystąpień z tego zakresu jest bardzo ogólna i zawiera opisy eksperymentów naukowych.

Ja wybrałem z nich tylko takie, które dotyczą stricte obszaru biznesowego, i które mogą dać Ci konkretne pomysły co możesz zrobić, żeby osiągnąć lepsze wyniki w swoich projektach. 

Jest to pierwszy z cyklu trzech wpisów, a każdy z nich będzie zawierać dwa starannie wyselekcjonowane Ted’y. Myślę, że takie małe dawki będą łatwiejsze do konsumpcji. Pamiętaj o funkcji przyspieszenia filmu. Dzięki temu możesz szybciej przyswoić ich treść, a ponadto pomaga to w skupieniu.

No to zaczynajmy!

Jak psychologia behawioralna może zmniejszyć rachunek za energię?

Autor: Alex Laskey | Czas: ok. 8 minut

Nie. To nie jest poradnik o tym, jak płacić mniejsze rachunki za prąd. Alex stworzył firmę Opower, która pomaga dostawcom energii zmniejszać zużycie energii i w swoim wykładzie przedstawia, jak zmienił zachowania konsumentów dzięki jednemu z mechanizmów ekonomii behawioralnej. Ciekawy/a co to za mechanizm? Oglądaj. 

retreyt

 

Walka między twoim teraźniejszym i przyszłym „ja”

Autor: Daniel Goldstein | Czas: ok. 16 minut

Od naszych teraźniejszych decyzji zależy nasza odległa przyszłość. Jednak trudno nam wyobrazić siebie i nasze życie za kilkadziesiąt lat. Zobacz jak firma ubezpieczeniowa Allianz pomaga swoim klientom podejmować lepsze decyzje, które mają ogromny wpływ na ich przyszłość. 

 

Zastanów się jak możesz pomóc wyobrazić swoim klientom przyszłe skutki używania Twoich produktów lub usług.

Na koniec

W tym wpisie przestawiłem Ci 2 z 6 wystąpień, które wybrałem. Mam nadzieje, że były dla Ciebie interesujące.

Mechanizmy ekonomii behawioralnej przedstawiane w wystąpieniach:

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnej porcji Ted’ów zapisz się na newsletter. Dodatkowo otrzymasz w prezencie karty inspiracji, zawierające więcej mechanizmów i konkretnych przykładów zastosowania ekonomii behawioralnej w biznesie. 

Akceptuję postanowienia polityki prywatności.

Pozdrawiam i do kolejnego artykułu. Mateusz.

Mateusz Kaliszewski

Jestem konsultantem ekonomii behawioralnej. Pomagam firmom wykorzystywać niezwykle cenne, ale naukowo skomplikowane odkrycia ekonomii behawioralnej w wyzwaniach dotyczących różnych obszarów funkcjonowania organizacji. Dostarczam autorski proces i narzędzia do skutecznego projektowania zachowań klientów lub użytkowników, które przekładają się na konkretne efekty biznesowe.

Skomentuj

4 × 5 =